Jak nakryć stół na Boże Narodzenie

Nakrycie stołu na Boże Narodzenie to połączenie tradycji i zasad dekorowania stołu. Przede wszystkim należy pamiętać, że zgodnie z tradycją, stół powinien być wyścielony siankiem. Dopiero na rozłożone sianko kładzie się obrus i resztę dekoracji. Dominujące kolory to biel, czerwień, zieleń, złoto i srebro. Przede wszystkim czerwony i zielony kolor to barwy kojarzące się z tymi świętami.

Nie może zabraknąć serwetek z odpowiednimi motywami świątecznymi, podkreślającymi charakter uroczystości, która się właśnie odbywa. Dekorację stołu można też zaaranżować na warstwy. Pierwszy obrus może być biały. Na nim zaś położony zielony, czerwony lub dwukolorowe.

Dobrze też znaleźć miejsce na świeczki, które wprowadzą cieplejszy i bardziej rodzinny nastrój. W wielu domach stawiany jest wieniec adwentowy, którego świece zapalane są zgodnie z upływem czasu w każdą niedzielę Adwentu. Przy talerzach należy położyć wspomniane serwetki ze świątecznym motywem.

Można też pokusić się o różnego rodzaju dodatki, jak stroiki czy świerki. Z pewnością wprowadzą miły nastrój i ciepłą atmosferę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *