Jak odnowić stół drewniany?

Drewniany stół to nie tylko praktyczny mebel, ale również ozdoba, czy zabytkowa pamiątka. Stare meble są niezwykle piękne i dodają uroku każdemu wnętrzu. Jednak, z czasem tracą swój blask i dawną świetność. Jeśli mebel ma dużą wartość sentymentalną, pasuje klimatem do wystroju mieszkania to warto zastanowić się nad jego odnowieniem. Samodzielna renowacja nie jest wcale taka trudna i skomplikowana jakby się mogło wydawać. Stary stół nie potrzebuje też dużych nakładów finansowych i czasowych, aby na powrót cieszyć oko właścicieli.

Prace nad odnowieniem należy rozpocząć od gruntownego oczyszczenia mebla z pozostałości farb i lakierów, czyli całej warstwy wierzchniej. Można do tego użyć specjalnego zmywacza lub grubego papieru ściernego. Ważne jest, aby ta czynność była wykonana bardzo skrupulatnie. Przygotowanie podłoża do dalszych prac jest podstawą udanej renowacji. Po starciu pierwszej warstwy, trzeba dokładnie zeszlifować cały mebel. Posłużyć może do tego papier ścierny, ale już z mniejszą gradacją.

Po tym zabiegu trzeba odpylić szlifowany przedmiot. Najwygodniej to zrobić wilgotną gąbką, która później zostanie użyta do dokładnego umycia stołu. Na czysty i suchy mebel można położyć nową powłokę wykończeniową.

Ostatnim etapem będzie nałożenie lakierobejcy, która świetnie zabezpieczy odrestaurowany stół na kolejne lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *